Ignacy Igel

-

Ignacy (Idek) Igel – żydowski sportowiec w Wadowicach

W 1934 r. z inicjatywy Salo Federa Zimmerspitza w Wadowicach został założony żydowski Związek Sportowy “Makkabi” (Arie-Lwy). Główny nacisk kładziono na gimnastykę, ale rozwinęły się wkrótce kolejne sekcje: rytmiki, lekkiej atletyki, narciarstwa, tenisa ziemnego i stołowego, siatkówki, piłki “koszykowej” i piłki nożnej – ta ostatnia nie była jednak zarejestrowana w Krakowskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Organizacja nie była jednak zarejestrowana w KOZPN. Ćwiczenia członków “Makkabi” odbywały się w siedzibie Związku oraz na boisku przy koszarach 12 pułku, a później na nadskawiańskich błoniach.

Wśród instruktorów “Makkabi” byli Szymon Ehrenhalt (mistrz narciarski), Paweł Ferster (instruktor gimnastyki i lekkoatletyki), Aleksander Korngut i Ignacy Igel, piłkarz i jeden z najbardziej utytułowanych wadowickich sportowców. Wśród żydowskich instruktorek były: Lidia Elsner, Bronisława Glücksman oraz Eugenia Zimmerspitz

W latach 30. Ignacy Igel grał w piłkę nożną w żydowskiej drużynie piłkarskiej. Był jednym z najlepszych piłkarzy w drużynie, w której obok niego grali tak znani wówczas wadowiccy futboliści jak: Wilhelm Glücksman, Jan Kluger, Hesiek Melman (bramkarz o pseudonimie “Dusiciel”), Roman Nesselroth, Ignacy Rick oraz Leopold Zweig. Część piłkarzy grała wcześniej w istniejącym w latach 1921-1925 Żydowskim Klubie Sportowym “Hagibor” (Siłacz), który był nadzwyczajnym członkiem KOZPN.

W 1937 r. z okazji otwarcia sezonu żydowska drużyna piłkarska zmierzyła się z zawodnikami “Skawy” Wadowice remisując 5:5.

Bibliografia:

B. Czapik, Działalność stowarzyszeń i organizacji sportowych w Wadowicach w latach 1887-1939, w: Wadowice. Studia z dziejów miasta, red. A. Nowakowski, Wadowice 1997.

K. Iwańska, Dzieje i kultura Żydów w Wadowicach w latach 1864-1945, Kraków 2016, s. 255-259.

(Marcin Witkowski)